Bardzo często fotowoltaika jest mylona z kolektorami słonecznymi. Obie instalacje czerpią energię ze słońca, jednak mają zupełnie odmienne możliwości. Na pierwszy rzut oka bardzo trudno odróżnić instalację fotowoltaiczną od kolektorów słonecznych, ale na tym kończą się podobieństwa. Panele przetwarzają energię słoneczną na prąd, a kolektory słoneczne – na ciepło. Kolektory słoneczne wykorzystywane są zazwyczaj do przygotowywania ciepłej wody użytkowej lub podgrzewania wody w basenie. Inwestycja w OZE (Odnawialne Źródła Energii) z roku na rok staje się coraz bardziej opłacalna. Wszystko za sprawą dostępnych dotacji oraz stale rosnących rachunków za prąd czy paliwa stałe.Zwrot z inwestycji następuje z reguły po około 10 latach od zakupu i montażu instalacji solarnych. Ze względu na uniwersalność paneli fotowoltaicznych, cieszą się one większą popularnością niż kolektory słoneczne. Energię elektryczną można wykorzystać do zasilenia dowolnych urządzeń, łącznie z kotłem elektrycznym, natomiast kolektory służą jedynie do podgrzewania wody użytkowej.
Instalacja PV
Głównym elementem instalacji PV są panele fotowoltaiczne pokryte szkłem hartowanym, gwarantującym wysoką odporność na uszkodzenia spowodowane warunkami atmosferycznymi. To najbardziej widoczna część całej instalacji. Najważniejszym elementem budowy panelu fotowoltaicznego są ogniwa fotowoltaiczne, ponieważ to właśnie tu dochodzi do wytworzenia energii elektrycznej.Kolejnym, bardzo ważnym urządzeniem jest inwerter, zmieniający prąd stały na prąd zmienny. Prąd stały jest wytwarzany w fotoogniwach, jednak nie może zostać wykorzystany w gospodarstwie domowym, dlatego należy przetworzyć go do odpowiedniego napięcia i częstotliwości. Inwerter nazywany jest również falownikiem.
Inwerter wpływa na efektywne działanie modułów fotowoltaicznych. Jego sprawność pozwala określić, jaka część energii zostanie spożytkowana, a jaka utracona. Im niższa moc wejściowa i wyjściowa, tym mniejsza sprawność inwertera.
Podstawowymi elementami budowy instalacji PV są panele fotowoltaiczne oraz falownik. Oba elementy nie zadziałają bez połączenia ze sobą, co umożliwiają kable solarne i złącza. Dostosowane systemy montażowe pozwalają czerpać maksymalne korzyści z instalacji PV.
Nasza firma współpracuje z najlepszymi markami na świecie. Przykładamy dużą uwagę do jakości materiałów, które rekomendujemy naszym klientom. Zdajemy sobie sprawę, że instalacja fotowoltaiczna ma służyć przez wiele lat, dlatego do jej budowy zawsze wykorzystujemy sprzęt najwyższej jakości. Usługa obejmuje dostawę sprzętu, montaż, uruchomienie, przeszkolenie z zakresu obsługi urządzenia oraz wszelkie formalności związane z podłączeniem instalacji fotowoltaicznej do zakładu elektrycznego. Dbamy o swoich klientów, dlatego gwarantujemy profesjonalizm na każdym etapie inwestycji.